Вхід
  Реєстрація

Непізнаний нами Франко!

Непізнаний нами Франко!Урочистості із вшанування 158-ї річниці від дня народження Івана Франка зіпсував рясний дощ.

Висловити шану патрону міста чомусь не змогли перші особи обласного центру і Прикарпаття. Не були присутні ані Віктор Анушкевичус, ані Андрій Троценко. Тому кошики з квітами до пам’ятника покладали їхні заступники Михайло Верес та Сергій Адамович. 

-  Сьогодні Україна згадує Івана Франка, як завжди, не дуже глибоко, поверхово, - зазначив у своєму слові Михайло Верес. – Проте нам необхідне більш глибоке вивчення його творчості, потрібно заглибитися і зрозуміти джерело Франкової мудрості. «Я для геніїв грядущих поле дикеє орав», - казав поет. 

Михайло Верес переконаний, що твори Івана Франка написані були дуже вчасно, але не вчасно прочитані. Можна додати, що багато з них залишаються не прочитаними і осмисленими донині. Ані сучасники, ані наступні покоління так до кінця не збагнули і не вивчили тої великої творчої спадщини, яку залишила ця мудра людина. Ще донині залишаються невиданими і не перекладеними з німецької всі твори, які були написані Іваном Яковичем, який чудово володів і послуговувався також і цією мовою. А минуло вже чимало часу. Такі ми нащадки франкової мудрості…
Непізнаний нами Франко!
-  Ми так і не навчились, за словами І.Франка, стати українцями без кордонів, - продовжив заступник мера міста. – Ми так і залишилися українцями галицькими, буковинськими, українцями-східняками. Ми так і не пізнали наших спільних традицій, нашої історії, нашої культури. А успіх буде тоді, вважав геній, коли це стане неподільно цілим  для всіх українців. Тому нині ми маємо це сумне підтвердження у вигляді подій на Сході.

Важко тут щось заперечити. І як на підтвердження такого сумного міркування з небес пролився рясний дощ. І під цю холодну зливу відомий журналіст Прикарпаття Володимир Гарматюк прочитав для присутніх своє поетичне есе, на яке його надихнули відвідини Нагуєвичів.

…Стотисячно перечитаний,
але до кінця не вловлений,
Непізнаний – але вишитий , 
в цементі, металі вкарбований.

Проспіваний, переказаний
зі сцен – малої, великої…
Багнюкою перемазаний,
Пилюкою пересипаний

сяяв, наче помазаник –
усипаний – бо улесливо
словами, немов проказою – 
на догоду юрбі розбещеній…

Під час цього дійства хор  виконав «Вічний революціонер», як в часи Радянської України. Проте не додумалися, чи не згадали заспівати Франкове «Не пора!», яке більш пасувало би сьогоденню. 

Бо пора ця великая єсть:
У завзятій, важкій боротьбі
Ми поляжем, що волю, і щастя і честь,
Рідний краю, здобути тобі! 
 
 


Анатолій ЧЕРНЕЦЬ.  
    

На фото: під час урочистостей; В. Гарматюк. 
Непізнаний нами Франко!
Непізнаний нами Франко!
27-08-2014, 15:46
Автор: vikyli4ka
Рейтинг:
  
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.