Вхід
  Реєстрація
» » Починають споживати марихуану у 11-12 років

Починають споживати марихуану у 11-12 років

Починають споживати марихуану у 11-12 роківНаркоманія – одна з численних проблем людства. Про боротьбу із цим злом ми постійно чуємо із засобів масової інформації, дехто стикається безпосередньо у своєму житті чи житті близьких людей. 26 червня відзначався Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та їх неза¬конним розповсюдженням, тож є привід звернути увагу на цю проблему. Якою вона є на Прикарпатті, як протидіяти цьому злу. До розмови запросили головного лікаря Івано-Франківського обласного наркологічного диспансеру  Валерія Скопича і завідуючу відділенням диспансеру Тетяну Черкасову.

-  Валерію Анатолійовичу, яка ситуація спостерігається в нашій області щодо поширеності наркоманії? Як виглядає наш край порівняно із іншими регіонами України?

-  На обліку за останні роки перебуває десь біля 1000 пацієнтів і пальму першості з поширеності наркоманії впевнено тримає місто Івано-Франківськ, біля 600 пацієнтів. Це за даними на кінець 2013 року. На другому місті стабільно іде Калуський район – понад 100, далі Галицький і Коломийський райони. В масштабах України наша область перебуває в складі областей з низьким рівнем поширеності наркоманії. Найкращі показники демонструє Закарпатська область, де фіксують лише 206 пацієнтів. А лідирують за кількістю поширеності цього зла Донецька область, де показник складає 10 429, місто Київ – 8 533, а далі Дніпропетровська, Запорізька, Одеська області. Але це лише статистика, яка в повній мірі не відображає стану справ, адже не всі наркозалежні перебувають на обліку. Це лише вершина айсбергу.

Наша статистика взагалі не враховує віковий спектр, не дає зріз щодо соціальному стану, статі, по джерелах виявлення.   
Тому ми намагаємося працювати більш на профілактику, упередження і виявлення цієї проблеми. Варто нагадати, що середній термін прихованого існування наркомана  в родині, у своєму соціальному оточенні приблизно 3,5 роки, адже приховувати будь-яке захворювання можна якийсь певний час. Але наркологічне захворювання пов’язане із порушенням поведінки, тому з часом його приховати стає неможливо. Першими помічають родичі, потім сусіди, співробітники на роботі і в останню чергу хворого бачить лікар. Така психологія наших  людей. 
У таких випадках, часом, буває вже дуже важко щось зробити. Ми не втомлюємось наголошувати, що наркоману можна ефективно допомогти лише на першому році формування залежності. 
 
Починають споживати марихуану у 11-12 років 

При цьому необхідно застосовувати стандарти, які передбачають тривале лікування в умовах стаціонару. Другим аспектом проблеми є те, що ми не можемо тривало утримувати хворого в стаціонарі. Всесвітня організація охорони здоров’я говорить, що слід утримувати хворого в стаціонарі 3 місяця. В нашій країні докотилися вже до одного тижня. Це тому що наступають на п’яти ті, які не можуть вже витримати вдома, не можуть не пити і пити вже не можуть. Або не можуть колотись  і нема чим колотись. Тому ми робимо ставку на профілактику і на раннє виявлення.  Таким чином ми намагаємося в партнери залучати лікарів загальної практики. Зараз модно в період реформування удосконалювати первинну мережу. Це сімейні лікарі, лікарі, що працюють в лікарських амбулаторіях, ФАПах. Усі вони мали би працювати на наркологів, як вони працюють на виявлення онкозахворювань, туберкульоз, гіпертонію, цукровий діабет. Поки що ми мріємо про це. Наші пацієнти не люблять розкриватися будь-кому і в цьому вся проблема. 

Тому в нашій області ми прагнемо застосовувати не зовсім традиційні заходи, які не прийняті і не передбачені стандартами. Наприклад, якщо мова йде про наркоманію, то найкраще її виявляти тими методами, які доказують вживання наркотику. Коли ми робимо скрінінги і оглядаємо велику кількість людей, а це може бути 60 000 на рік: водії, мисливці, які приходять за наркологічним сертифікатом, то їм не передбачено досліджень, які виявляють наркотик. Але ми застосовуємо тест-системи  на визначення марихуани в сечі з 2006 року, і це дало добрі результати. Маріхуана - найбільш поширений наркотик. Наша мета найширше застосовувати такі лабораторні тестування. Це дає можливість раннього виявлення не хворого, а первинного споживача  для подальшої профілактичної роботи. У нас діти, школярі, студенти навіть кидають курити, якщо вчасно виявили і займаємося ними протягом одного року. Цей метод виявлення є найефективнішим, ніж будь-яке стаціонарне лікування. Адже наркоманія є невиліковна, як хронічне захворювання.

Нині можна констатувати таку проблему: в хід пішли неінекційні наркотики. Це переважно таблетовані препарати, які контрабандно доставляються в країну, плюс до цього лікарські засоби, які доступні для виписки і через рецепт і без нього. Контроль страждає лише тому, що Україна не дотримується концепції виписки любих лікарських засобів через рецепти. 

Наші аптеки не вважають себе взагалі медициною, а лише торгашами і їм залежить, аби лише купували. Тому вже роки три тому набуло поширення  масове вживання очних крапель внутрівенно. Потім розповсюдженим став контрабандний препарат «Субітекс». Це препарат замісної терапії для наркоманів, який в багатьох країнах Західної Європи використовується для лікування наркоманії. У нас він став продаватися на «чорному ринку», як універсальний наркотик. До нього дуже швидко відбувається звикання і важко виводиться із залежності.
Легкі наркотики як марихуана, поряд з якими ідуть клубні наркотики у вигляді величезної групи стимуляторів, які настільки доступні, як тютюн, стають першою ланкою шляху до наркоманії. Їх можна купувати в школах, на дискотеках і ми вже перестали дивуватися тому, що всі знають про цю проблему, а ніхто нічого не робить. Боротися з цим важко і майже не можливо. 

-  То як протидіяти цьому злу? 

-  Ми робимо ставку на виховання дітей, молоді. Тому в нашій області потужно працюють різні профілактичні програми і ми разом із нашими партнерами: освітянами і працівниками соціальної служби прагнемо робити все можливе і неможливе аби протидіяти цьому злу.  
Ментальність наших людей в тому, що під час кризи вони не п’ють горілку, а їдуть за кордон заробляти гроші, часто залишаючи дітей напризволяще. І це дає свій негативний ефект. Але так воно вже є. Проте за нашими спостереженнями можна зробити такий оптимістичний висновок: Прикарпаття поки що може стати тим острівцем, який буде  як місце збереження генофонду України. 

В той же час, на превеликий жаль, останні наші спостереження під час наркологічних оглядів із застосування тест-систем, які в сечі визначають наркотик, дають не надто приємні результати. Із 1600 обстежених учнів 15-16 років 42% є споживачами різних психоактивних речовин, а 12% - наркотиків. Така ситуація лякає. Але сидіти і думати, що нічого нема неприпустимо. Тому ми просто «бомбимо» владні структури, аби вони закуповували тест-системи. Ми також звертаємося до батьків, аби вони також купувати тест-системи при найменші підозрі вживання наркотичних речовин їхніми дітьми. Тест-системи не дорогі. Для обстеження на один наркотик коштує 12-15 гривень, а якщо тест-система на виявлення відразу 10 наркотиків за один раз, тоді така тест-система вже коштує до 200 гривень. Ми потроху привчаємо батьків і деякі  ідуть на це. Ми всі розуміємо, де батьки хороші і дисципліновані діти, там менше шансів, що дитина не буде дивитися в бік наркотиків. А там де є проблема, то й батьків не побачиш.

Щодо наркотичних стимуляторів наша молодь вважає, що це навіть корисно. Тому що можна легше здати іспит цілу ніч провчивши предмет, адже будь-який стимулятор позбавляє сну, стимулює пам'ять, надає сили, сприяє збільшенню об’ємів засвоювання предмету. Вони це бачать. Ну як їм будеш втовкмачувати, що це шлях до наркоманії? Я вже не кажу про проблему тютюну, адже саме з нього також здебільшого все і починається. Маріхуана вживається, як тютюн. Дітям не доступний героїн, кокаїн, інші наркотики. Проте досить доступним є тютюн змішаний із різними добавками. 

-  До речі, по місту Івано-Франківськцу почав гуляти такий наркотик, як насвай, - долучається до розмови Тетяна Черкасова. - Кульки цього наркотику раніше були притаманні країнам Середньої Азії. У Російський Федерації насвай включено до переліку наркотичних засобів. Україна цього поки що не зробила.     

Хочу сказати щодо вікових змін щодо вживання наркотичних речовин. Ми раніше вважали, що наркотичні речовини починають вживати приблизно у 15-16 років. Насправді у тих, в кого розвинулося захворювання і їх спостерігаємо роками і отримують замісну терапію, то нині відомо, що вперше наркотичні речовини у вигляді марихуани починають вживати в 11-12 років. Тобто перший крок до наркотичної залежності це легкі наркотики. Тому лікарі-наркологи є ярими противниками легалізації марихуани.  

-  Якщо 3-4 роки тому мали офіційно зареєстровані 314 хімічних речовин, які мають психотропну дію, то тепер їх кількість стала у 10 разів більша, - продовжує Валерій Скопич. - Нині через Інтернет стало доступним всіляки рецепти, як зробити наркотичні засоби в домашніх умовах. І це велика проблема і біда людства. 
 

 

   Розмову вів Анатолій ТЕЛИЧКО.
 

7-07-2014, 17:24
Автор: vikyli4ka
Рейтинг:
  
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.