Вхід
  Реєстрація
» » Забезпечення ліками залишається проблемним

Забезпечення ліками залишається проблемним

Забезпечення ліками залишається проблемнимВчора, 10 липня відбулася селекторна нарада в Департаменті охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА з керівництвом МОЗ України з питань реалізації проекту запобігання  гіпертонічної хвороби. У минулому році наша область активно підтримала держану Програму боротьби з цією підступною хворобою. Велика кількість жителів Прикарпаття на собі відчули позитивну дію цього заходу. Люди отримували досить  значну компенсацію за придбані ліки, адже саме гіпертонія є першоджерелом інсультів та інфарктів міокарду. Цього року продовження державної Програми по боротьбі з гіпертонією гальмувалися з багатьох причин. Минуло більше півроку, а конкретних дій з боку МОЗ України не спостерігалося. Хворі стурбовані, адже ціни на ліки зросли дуже суттєво. 

Результатами обговорення під час селекторної наради цікавимося у директора Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Романа Мельника.

-  Романе Михайловичу, яка подальша доля державної Програми?

-  Пілотний проект, який перейшов у державну Програму і запрацював минулого року зараз відновлено, кошти по регіонах розприділено. Наша область отримала 4,167 мільйони гривень. Якщо порівнювати із минулим роком, коли було 5,4 мільйони, спостерігаємо зменшення фінансування. Ми розуміємо складну ситуацію в державі. 

Наша область спрацювала в минулому році в цьому напрямку однією з найкращих в Україні. У нас був специфічний підхід, оскільки на відміну від інших ми залучили майже всі аптечні заклади області, а це  760 аптек. Такий підхід дав можливість донести до найвіддаленішого села переваги у придбанні ліків і профілактики  гіпертонії. 

Як наслідок, різко збільшилася кількість звернень хворих до лікарів. Відомо, менталітет українця: допоки болячка не здолає - не поспішає до лікаря. Проте препарати від гіпертонії слід приймати стало, профілактично задля зменшення навантаження і зниження артеріального тиску. І нам вдалося  змінити ставлення людей. 

Звичайно, ми були не задоволені, що проект було призупинено. За минулий рік нам вдалося перевиконати план і перекрити суму, яка була доведена. Ми спрацювали ефективніше, тому й залишилися борги перед аптечними установами. Це створювало дискомфорт, адже на початках запрошували всі аптечні установи до тісної співпраці. Як наслідок - залишався борг перед аптечними закладами понад 300 тисяч гривень. Нині всі борги повернуті. До області вже прийшло 1,3 мільйони гривень і кошти розприділені в залежності від кількості населення. В середньому кожний район отримав 100-200 тисяч гривень. Отже, нині розпочинаємо по-новому працювати в цьому напрямку.

Нині спостерігаємо суттєве подорожчання ліків через падіння національної валюти і запровадженням 7% ПДВ на медпрепарати. Через складну ситуацію в країні, коли навіть із медицини було забрано кошти на армію, міністерство врахувало позитивний результат проекту і його вирішено відновити.

-  Чи розглядалися державні Програми щодо інших захворювань?

-  Розглядається дуже багато, в тому числі і по цукровому діабету. Нині ми не можемо забезпечити хворих, які перебувають на  штучній нирці, на імунодепресантах, по гемофілії, по онкозахворюваннях. Нашій області потрібно біля 100 мільйонів гривень, щоб забезпечити ці категорії хворих. 
Уявіть собі, з бюджету області слід виділити, як мінімум, 25 мільйонів на гемодіаліз, 15-20 мільйонів - на цукровий діабет.  Тобто, майже цілий обласний бюджет. А ще біля 6 мільйонів гривень необхідно на імунодепресанти, на лейкози, вже не кажучи про онкохворих. І коли люди телефонують нам кожен день, то я вже не знаю, що маю казати, як заспокоювати. Департамент намагається зробити по максимуму все можливе. 
Візьмемо хворих, які потребують імунодепресанти, а їх нині вже 28. Це ті, яким зробили пересадку органу і вони потребують щоденного прийому медпрепарату, бо інакше почнеться відторгнення органу. Такі препарати коштують до 20 тисяч гривень на місяць для кожного хворого. Жодна сім’я на це неспроможна. Люди їдуть за кордон, здійснюють пересадку органів за свої чи державні кошти, а потім ми маємо забезпечувати їх імунодепресантами. До сьогоднішнього дня це здійснювалося. Надалі не знаю, яким чином маємо вийти із цієї проблеми. Адже при потребі 6-7 мільйонів  гривень нині маємо 600 тисяч гривень, які виділило МОЗ України і понад 800 тисяч - з обласного бюджету.  Де взяти решту у понад 5 мільйонів? Ми звернулися до голів райадміністрацій, щоб допомогли у вирішенні цієї проблеми. Адже свій резерв ми практично вичерпали. 
То саме по гемодіалізу. Нині понад 350 осіб перебувають на штучній нирці. Це вимагає біля 25 мільйонів щорічно. Такі люди змушені двічі на тижні перебувати на процедурі. Це їхній шанс на життя.    
       
-  Чи ведеться розмова про відміну 7% надбавки ПДВ на ліки і можливі шляхи приборкання цін на медичні препарати?

-  На жаль, не ведеться. Такі пропозиції в Міністерстві не озвучуються. 

Так, медицина дорога. А в Конституції України записано, що медицина - безкоштовна. Ще до цієї кризи потреби МОЗ фінансувався в межах 20%. Нині, в умовах війни, взагалі не реально зрозуміти, який це становить відсоток. Якщо розраховувати на обласний бюджет, то його б  довелося повністю пустити на медикаменти. Після реформи самоврядування необхідно вирішення  медикаментозного забезпечення хворих. 
 

Анатолій ЧЕРНЕЦЬ.      

11-07-2014, 17:06
Автор: vikyli4ka
Рейтинг:
  
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.