Вхід
  Реєстрація

Гуманність чи бюрократія?

Гуманність чи бюрократія?Часто можна почути скарги людей які обслуговують і піклуються онкохворими. Проблемним залишається отримання наркологічних засобів для зняття больового синдрому для тих, хто доживає останні дні. 

У нас, ніби, декларується гуманне ставлення до людини, любимо говорити про гуманне суспільство, проте бюрократичні зачіпки цю гуманність часто перетворюють на відверте знущання над людиною, яка потерпає нелюдських мук через невиліковну хворобу. 

Як бачить вирішення цієї проблеми головний лікар Івано-Франківського обласного наркологічного диспансеру Валерій Скопич. З ним ведемо розмову.  

-  Валерію Анатолійовичу, щодо онкохворих, які доживають останні дні і для зняття больових синдромів потребують застосування наркотиків. В нашій країні часто-густо дуже проблематично отримати наркотичні засоби рідним для такої людини. Що робиться аби вирішити цю проблему по застосуванню наркотиків?

-  Особливо в нашій області створені зовсім інші концептуальні підходи. Тепер медпрацівники вже мають право дати родичу на руки наркотик, який буде тримати вдома, давати хворій людині  і сам відзначати в листку призначення скільки було дано.  А в разі залишку наркотичних речовин можна їх просто знищити. Раніше з цим були величезні проблеми. В інших областях України ця проблема ще донині дуже погано вирішується, ніж у нас. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 333 регламентовано видачу препаратів хоспісної допомоги за якою видаються наркотичні ліки в розрахунку на 15 днів. Тобто людина, яка доглядає такого важкого хворого може отримати наркотичні препарати в аптеці. Можна констатувати вирішення цього питання в обласному центрі, проте з районів ще поступає інформація, що  не завжди ідуть назустріч таким хворим. Можна в чомусь зрозуміти побоювання лікарів, адже ще так і нема МОЗівського Наказу на цю Постанову Кабміну, тому залишаються побоювання лікарів: як поставиться до цього прокуратура, правоохоронні органи? Це ж наркотики! 

Дехто говорить про можливість розвитку наркотичної залежності у таких хворих, але у людини в термінальній стадії такі розмови, вважаю, не доречними. Згідно клінічного протоколу, людині в термінальній стадії онкозахворювапння надається така кількість наркотичного препарату, яка потрібна для того, щоб зняти болі. Тобто немає дози обмеження. 

В нашому обласному наркологічному диспансері була розроблена методичка для лікарів області, яка пояснює правильне призначення наркотичних анальгетиків, для усунення хронічного больового синдрому. Було за власні кошти випущено необхідну кількість примірників, щоб хоча б у кожного другого з лікарів на столі була ця методичка. Проте ще й донині стоїть не реалізовано понад 600 примірників. 

Вартість одного примірника – 10 гривень. Отже і донині існують побоювання серед лікарів через рутинну,  бюрократичну систему реєстрації кожного кроку, починаючи від отримання рецептурного бланку, його збереження, виписки рецепта, реєстрації в адміністрації. Але в нашому диспансері навіть наркоман отримує замісну терапію через рецепти. 

Вже час стати ближчими до нагальних потреб людини. Дійсно застосовувати гуманне ставлення. 
 
 


Анатолій ЧЕРНЕЦЬ. 

14-07-2014, 17:24
Автор: vikyli4ka
Рейтинг:
  
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.