Вхід
  Реєстрація
» » Україна не бензинова. Продажі пального на українських АЗС різко знизилися

Україна не бензинова. Продажі пального на українських АЗС різко знизилися

Україна не бензинова. Продажі пального на українських АЗС різко знизилисяЗа підсумками травня продажі нафтопродуктів вперше з початку року показали різке зниження. Корреспондент з'ясував причини спаду продажів на АЗС, а також перспективи ринку у 2014 році, пише Дмитро Горулько у №25 видання від 27 червня 2014 року.

Українські АЗС у травні знизили продажі бензину на 20,7%, дизельного палива – на 8,7%. Дані Держслужби статистики, опубліковані 23 червня, свідчать, що зниження зачепило всі регіони України, не враховуючи анексований Росією Крим, інформація стосовно якого недоступна. Негативна динаміка продажів обумовлена ​​відразу кількома причинами, що дає підстави вважати: рік буде для галузі дуже непростим.

Звичайно травень і червень – знаковий для цього ринку період, що відображає потребу автолюбителів в пальному і дає підґрунтя для довгострокових прогнозів. До травневих показників не домішуються сезонні фактори, такі як холоди й снігопади взимку або польові роботи – навесні.

«Травень-червень – це свята, довгі вихідні, початок відпусток і дачного сезону, загалом час поїздок», – зазначає у розмові з Корреспондентом заступник директора Науково-технічного центру Психея Геннадій Рябцев.
 
Проте цього року поїздки на особистому транспорті довелося, як видно, відкласти до кращих часів. Анексія Криму позбавила українських автолюбителів одного з найпопулярніших травневих маршрутів, бойові дії на сході позначилися на обсязі продажів по країні в цілому, а рекордний рівень цін, що склалися до кінця весни, змусив власників автомобілів замислитися про економію.

«В Україні продаються переважно імпортні нафтопродукти, тобто вони закуповуються за валюту. Гривня знецінилася майже на 50% – ціни на АЗС зросли пропорційно, але про доходи населення цього сказати не можна», – каже директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.
«Умовно кажучи, повний бак зараз може коштувати до 1 тис. грн, – констатує Рябцев. – Два роки тому середньостатистичний клієнт АЗС купував 20 л пального, зараз – 10 л».

Особливо гнітюче виглядає динаміка продажів у Донецькій і Луганській областях, де багато операторів ринку були змушені звести до мінімуму, а то й повністю згорнути торгівлю. Захоплення нафтобаз і бензовозів, пограбування АЗС, вибухи і стрілянина в безпосередній близькості від заправок – все це викликало рекордне падіння продажів в раніше бажаному для будь-якого оператора регіоні.

«Донецька область – це був другий після Києва регіон за обсягом продажів, сюди, як і до Криму, прагнули всі великі мережі. Тепер для них настав час фіксувати збитки», – пояснює Рябцев. Зниження продажів бензину в Донецькій області у травні склало майже 40%, дизпалива – понад 30%.

Великі зміни

Учасники ринку під різними приводами відмовляються коментувати показники своїх мереж і ситуацію минулого місяця, однак неофіційно визнають, що дані Держстату в цілому відповідають дійсності. «Ринок дуже впав – очікувано, але від цього не менш істотно», – зазначив у бесіді з Корреспондентом представник однієї з великих мереж АЗС.

«Якщо дивитися в розрізі окремих операторів, то падіння продажів може значно перевищувати середній показник. Більше за інших постраждали мережі, орієнтовані на преміальні марки палива, і ті, хто більше залежить від Донбасу, – у них зниження може досягати і 30%», – каже Рябцев.
 
Україна не бензинова. Продажі пального на українських АЗС різко знизилися
 
При цьому впевненіше за інших себе почувають компанії, ціни яких традиційно були «нижче ринку», – невеликі регіональні оператори, які не залежать від подій на сході, або підконтрольні групі Приват мережі Укрнафта, Авіас та ін.

А тим, хто робив ставки на преміальні сорти палива й орієнтувався на верхній ціновий сегмент, очевидно, доводиться коригувати свої стратегіїу процесі. Окремі мережі АЗС з числа найбільших вже відмовилися від практики формування роздрібних цін, єдиних для всіх регіонів, і варіюють ціни на місцях з урахуванням платоспроможності споживачів і ситуації в конкретній області. «Затребувані різні маркетингові акції, знижки для лояльних клієнтів. Споживач повинен захотіти купити більше і приїхати ще», – зазначає Рябцев.

А споживач вимушено переміщується в економ-сегмент ринку, вибираючи бензин дешевше, у тому числі так зване альтернативне паливо з вмістом спирту, додає Куюн: «Ми фіксуємо збільшення нарікань на якість нафтопродуктів – очевидно, ця тенденція збережеться».

Тренд окреслився

Враховуючи ситуацію на сході, а також високий рівень цін, очікувати перелому окресленої тенденції не доводиться. «Падіння продажів у роздробі загалом відбиває динаміку зниження поставок палива на ринок, так звані баланси ринку [імпорт та виробництво нафтопродуктів мінус експорт]. У травні вони впали щодо бензинів на 30%, щодо ДП – на 16%. Очевидно, що продажі знижуватимуться», – вважає Куюн.

Досвід показує, що разовий сплеск теоретично можливий, але малоймовірний. Передумов для повторення ситуації 20 лютого, коли чутки про можливе закриття АЗС змусили автолюбителів Києва та міст-мільйонників годинами стояти в чергах до заправок, не спостерігається. До того ж лютневий інцидент, незважаючи на те, що природа його залишилася до кінця не вивченою, власників заправок зненацька не заскочив – до припинення продажів справа тоді таки не дійшла, незважаючи на зростання добових продажів в 1,5-2 рази.
 
На думку Рябцева, за оптимального збігу обставин падіння продажів бензину і дизпалива за підсумками року може скласти 10%. «Торік споживання нафтопродуктів склало майже 10 млн т – в цьому, швидше за все, буде 9 млн т», – вважає він.

При цьому експерт уточнює, що мова йде про оптимістичний сценарій, який передбачає, що ціни не зростатимуть, а нестабільність на Донбасі не пошириться на інші регіони. «Якщо трейдери не зможуть стримати ціни, буде гірше. Ціни наблизилися до кордону еластичності – подальше їхнє зростання може означати обвал продажів», – пояснює Рябцев.

Цінові «гойдалки» цієї весни вже стали причиною того, що багато великих покупців відмовилися від закупівель оптових партій пального. У дні, коли курс гривні стрімко падав, ціни на оптові партії бували вище за роздрібні, що свідчить про фактичну відсутність торгівлі оптовими партіями.
«Якщо подивитися на обсяги продажів дизпалива на АЗС, то вони цього року аж до квітня навіть зростали. Держкомпанії або автотранспортні підприємства відмовилися від оптових закупівель, купуючи паливо безпосередньо в роздрібних мережах», – каже Рябцев.

«Думаю, 20%-ве зниження продажів бензину і дизпалива за підсумками року – це мінімум, який можна очікувати, – вважає Куюн. – Споживання може зрости лише в тому випадку, якщо люди зможуть купувати більше внаслідок падіння цін або зростання зарплат. Ні того, ні іншого в близькій перспективі ми не очікуємо».
 
 
 
 
 
 
 

1-07-2014, 13:42
Автор: vikyli4ka
Рейтинг:
  
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.